Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün Yeni Yerleşkesinin Temeli Atıldı PDF Yazdır e-Posta

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Samsun Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yeni yerleşkesinin temel atma töreni Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın katılımı ile gerçekleşti.

Çeşitli incelemeler ve ziyaretlerde bulunmak üzere, 23.09.2011 Cuma günü Samsun İlimize gelen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Suat KILIÇ, beraberinde Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY ile birlikte, 19 Mayıs ilçesi sınırları içerisinde bulunan alanda Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yeni yerleşkesinin temelini attı.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yeni yerleşkesinin temel atma töreni için İlçemize gelen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Suat KILIÇ, Kaymakamımız Sayın Kadir EKİNCİ tarafından karşılandı. Burada Sayın Bakanımız ve Sayın Valimiz öğrenciler tarafından çiçekle karşılandı. Temel atma töreninde bir konuşma yapan Meteoroloji İşleri Genel Müdürü İsmail GÜNEŞ,”Samsun dahil bir çok ilde önemli yatırımlar yapılmaktadır. Samsun’a ayrıca meteoroloji radar sistemi de kurulacaktır.” dedi. Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY,”Bugün Samsunumuzda önemli bir kamu kurumunun binası için temel atma töreninde birlikteyiz. Öncelikle törenimizi onurlandıran Gençlik ve Spor Bakanımız olmak üzere bütün konuklarımıza hoşgeldiniz diyor, sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Atakum İlçesinde Meteorolojinin bulunduğu alanın turizm yatırımı yapılabileceği gündeme geldi. Bu süreç tamamlanarak bugün de burada Sayın Bakanımız tarafından Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün yeni yerleşkesinin temeli atılacaktır. Atakum ilçemizde bulunan Meteoroloji buraya tışanacak olup,yerine 5 yıldızlı otel yapılacaktır. Bu şehirdeki birlikteliğin artarak devam edeceğine olan inancım tamdır. Hayırlı,uğurlu olsun.”dedi.

Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Suat KILIÇ ise, Samsun'un özel sektör ve devlet yatırımları ile bir taraftan sağlık, turizm, spor kenti olacağını, diğer taraftan 5 organize sanayi bölgeli bir sanayi kenti kimliğini kazanacağını, Bafra-Çarşamba ovalarında devam eden sulama projeleri ile birlikte aynı zamanda tarım kenti kimliğine yeniden değer ve güç kazandırmaya devam edileceğini vurgulayarak, ''19 Mayıs ilçesinde Samsun Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hizmet binası, sosyal tesisleri, donatıları, eğitim ve kamp tesisleri, lojmanları ile rasathane ölçümleme merkezlerinin temellerini bir arada atacağız. Yapılan işleri, hizmetleri, eserleri, projeleri, varlıkları ile sahiplenen bütün 19 Mayıs halkına yürekten teşekkür ediyorum. Büyüklerimiz, 'marifet iltifata tabidir' derler. Yani yapılan işler bilindikçe, takdir edildikçe, yapılan işler sahiplenildikçe iş erbabı, hizmet erbabı, devlet erkanı daha fazlasını kazandırmak üzere, kolları sıvar. Biz buna kendimizi mecbur hissedeceğiz. Bugün de bunun bir tezahürünü inşallah burada yaşayacağız.

19 Mayıs ilçesinde Meteroloji Bölge Müdürlüğü tesisleri adına atılacak olan temelin Samsun'un tamamı adına çok önemli bir manası vardır. Bugün atılacak temelle birebir Samsun'a yeni bir 5 yıldızlı oteli kazandırmanın temelini de aslında atıyor olacağız. Atakum ilçe sınırları içinde yer alan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hizmet binaları 4-5 ay gibi kısa bir zaman içinde yapılaşma faaliyetleri biter bitmez buraya taşınacak ve Meteroloji Bölge Müdürlüğü hizmet binaları, Maliye Bakanlığımız tarafından yapılan turizm yatırım tahsisi doğrultusunda 5 yıldızlı bir otele dönüştürülmek üzere, Güral Grubu tarafından o bölgede inşaat çalışmalarına başlanmış olacak. Burada temelini atacağımız eserler toplamı, devletin parası ile maliye bütçesi ile yapılmayacak. Arsaya karşılık olarak Maliye Bakanlığının talimatları doğrultusunda turizm yatırımcısı Güral Porselen ve Turizm Grubu tarafından bu yatırım burada Samsun'a kazandırılmış olacak. Yarın özel Medicana Hastanesi'nin açılışını gerçekleştireceğiz. Samsun inşallah devlet ve özel yatırımları ile sağlık kenti olacak, diğer taraftan yine özel sektör yatırımları ile Samsun turizm kenti olacak. Öte yandan, Samsun hem devlet, hem de özel sektör yatırımları ile spor kenti olacak. Diğer yandan Kavak, Havza, Bafra ve Merkez organize sanayi bölgeleri ve gıda organize sanayi bölgeleri ile 5 organize sanayi bölgeli bir sanayi kenti kimliğini kazanacak.

Bafra-Çarşamba ovalarında devam eden sulama projeleri ile birlikte Samsun, aynı zamanda tarım kenti kimliğine yeniden değer ve güç kazandırmaya devam edecektir. Şuna inanın her gelişimizde ya bir temel atmak ya da biten bir tesisin açılışını yapmak üzere Samsun'da olacağız. Bafra'da 2 bin 500 kişilik spor salonu temel atma hazırlığında bekliyor. Çarşamba'da benzer tesisi temel atmaya hazır hale getiriyoruz. Bir kaç hafta önce 7 bin 500 kişi oturma kapasiteli spor salonunun temelini attık, 30 milyon liralık yatırımın ilk adımını attık. Çok kısa bir zamanda 29 Ekim 2012'de tamamlanmasını sağlayacağız. Atakum ilçemizde bin 500 kişilik bir spor salonunun temelini atacağız. Yıl sonuna kalmadan olimpik bir yüzme havuzunu ilimize kazandıracağız. Yeter ki yapılan işlere sahip çıkın. Bu eserlerin, projelerin, devletimizin hükümetimizin sizler için yapmakta olduğu hizmetlerin değerini bilin. Her varlığınız, her katılımınız yeni hizmetlerin kapılarını ardına kadar açacak. Kütahya'lı bir firma turizm yatırımını yapmak üzere kendine destinasyon olarak Samsun'u seçmiş durumda. Samsun artık sadece kendi yağı ile kavrulmaya çalışan bir şehir olmaktan hızla çıkıyor. Diğer illerdeki sermaye birikimleri Samsun'a geliyor, Samsun'da birikiyor. Samsun ulusal ve uluslararası sermaye birikimleri ile kabuğunu zaten kırdı. Pist başına geçti, uçuşa hazırlanıyor. Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 19 Mayıs'tan selam olsun. Çünkü, bu yatırımların sebebi bizzat kendisidir. Bu tesis, ülkemiz adına, milletimiz adına yetişmekte olan yeni nesillerimiz adına ülkemize hayırlı olsun.” dedi.

Toplam 20 bin metrekare alan üzerine 9 milyon proje bedeli ile kurulacak Samsun Meteoroloji Bölge Müdürlüğü kompleksinde, kompleks binaların dışında radiosonde binası,rasat parkı,açık spor alanları bulunacak. Konuşmaların ardından, Samsun Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün yeni yerleşkesinin temeli Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Suat KILIÇ, Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY ve porotokol üyelerinin birlikte butona basmasıyla atıldı. Törene ayrıca; Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Samsun Milletvekili Ahmet YENİ, Baro Başkanı Avukat Necat ANIL, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa KARAKURT, kaymakamlar, kurum müdürleri ile çok sayıda davetli katıldı.